Rosszul beépített ablak, párazáró fólia hiánya, rossz szigetelésSzinte minden második isocell hőszigetelésünk tetőtér szigetelés. A felújítás során jobb esetben csak az elhasználódott szálas szigetelőanygakoat kell kiszedni a szaruzatból, rosszabb esetben a  párazáró fóliát is újra be kell építeni. Általában ez már akkor sem készült el, amikor el kellett volna. A kivitelezés súlyos hibáival találkozunk minden nap.

Az építőanyag kereskedések nagy része a mai napig mezőgazdasági fóliát árul párazáró fóliaként. Azaz a mezőgazdaságban is alkalmatlan fóliát. Talán csomagolásra jó. Nos jól hangzik a kecsegtető ár,de egy épületszerkezetben, amit több tíz évre építünk, ez elfogadhatatlan. 

Mi az, amivel találkozunk?


A leggyakrabban jelentkező probléma, hogy hideg van. Szeles időben valósággal fúj be a szél. Hogy hol? Hát pl. a konnektornál, a tetőtérben a függőleges és a ferde sík találkozásánál, tetősík-ablaknál, kutyaólaknál, és bárhol, ahol rés látható. A képen egy lakóépület tetőterének belső burkolatzát bontottuk éppen vissza. A tünetek a szokásosak. Hideg szeles idő van ősszel, télen. De bent! A visszabontott faforgács alapanyagú belső burkolat alatt nyoma sincs párazáró fóliának. Az eresznél légbevezetés nem volt, a tetőfólia pedig nem páraáteresztő. A szigetelőanyag fölött nincs hely a bejutott párás levegőt kiszellőztetni. A szigetelőanyagon látható fekete foltok, a folyamatosan bejutó nedvesség, majd nedvesség kicsapódása, penészedése látható. A szigetelés bedolgozása is hagy kívánnivalót maga után. Itt egész egyszerűen kiamradt a szigetelés

Ezen a képen, egy épp kibontott belső pozdorjalap alatt fény derül a titokra. Ebben a szarufaközben nem is volt szigetelés. Ha ilyesmit tapasztalunk, hogy téle a tetősík egy-egy ponton, vagy foltban drasztikusan hidegebb, akkor gyanakodhatunk a trehány kivitelezésre. Valakinek anno nem volt kedve befejezni a munkát, vagy elmennie még egy tekercs therwoolin-ért. a szarufa sem túlságosan vastag, nem is csoda hogy 10 cm hőszigeteléssel sokat költött a család fűtésre. 


Egy hőkamerás felvételen azonnal kiderül az ilyen turpisság, de az is figyelmeztető jel kellett volna hogy legyen, hogy egyik helyen meleg, máshol hideg a tetősík. Amikor ilyen trehány munkával találkozunk, akkor érthetjük meg igazán, miért van annyira rossz  véleménye mindenkinek a kivitelezésről. Ezt a rengeteg kellemetlenséget, amit egy ilyen tető újraépítésénél a lakók időben, koszban és pénzben elszenvednek, egy ügyes műszaki ellenőrrel meg tudták volna spórolni. 


Kritikus helyek

Amikor egy tetőszerkezet szigetelése készül, akkor a vápák, élek, tetőablakok mellett, alatt és fölött fokozott figyelemre van szükség. Szigetelési szempontból problémás helyek a tetőnA fotónkon látható vápaszaru két oldalán be-beszabott üveggyapot ránézésre olyan lágy, mint egy pihepuha vatta, csoda  hogy egyáltalán szikével vágató. A drótozáshivatott megfogni a lecsúszás ellen. 
A drótozás rögzítéséhez jól lászik, hogy nem a szarufa síkján rögzítették, hanem a szarufa belső oldalán. Vajon miért? Ezzel még ezt a vacak szigetelést is még vékonyabbra sikerült készíteni. Van ahol 3-4 cm-re zsugorodik így a szigetelés vastagsága. A színek gyönyörű kavalkádja mutatja, hogy hol több, hol kevesebb pár tud a szerkezeten belül lecsapódni. Mindez persze nem kellene hogy érdekeljen, hiszen nem zavar senkit ha nem látszik, de a tetőszerkezet faanyaga folyamatos párás vizes közegben korhadáshoz vezet. Ez pedig pillanatok alatt lerövidíti a tetőszerkezet élettartamát. Nem baj, ha nem ért mindenki a korrekt rétegrend kialakításához, de akkor alkalmazzon a kivitelezőtől teljesen független szakembert


{mxc}.